Рецепт щастя за Калсоном – фруктовий пиріг під білковою піною

– Повір мені, Карлсоне, не в пирогах щастя…

– Ти що, з глузду з’їхав? А в чому ж іще?

Астрід Ліндгрен, «Малюк і Карлсон»

Впевнена, що серед читачів мого блогу більшість – ласолюби. Про це свідчить кількість переглядів як на самому блозі, так і на наших сторінках в соціальних мережах: дописи рецептів солодощів завжди збирають максимальну кількість шанувальників. Особисто я цим дуже задоволена, мені здається, що ласунчики і у повсякденному житті є набагато добрішими та щасливішими. Звичайно, більшість людей мають свої переваги у виборі солодощів. Найчастіше вони стосуються смакових напрямків (наприклад, шоколадний, ванільний, фруктовий смак), багато надають великого значення типу ласощів (торт, морозиво, десерт, печиво, тістечка і т.д). Для мене такої проблеми не існує… в цьому і полягає моя справжня проблема! Справа в тому, що із солодощів мені подобається майже все, аби смачно приготоване. І навіть готувати солодощі є для мене великим задоволенням. 

Сьогодні я хочу звернутися до літньої солодкої випічки, що є незамінною як для гарного обіду на терасі, так і для пікніка з друзями. Та й традиційний прийом їжі стане значно багатшим, якщо завершити його ласощами. А щоб краще відтворити атмосферу літа, зробимо фруктовий пиріг під білковою піною зі свіжими, стиглими, соковитими плодами і м’якою хмаркою безе.

Цей рецепт не зовсім італійський, я готувала його задовго до приїзду в цю країну. Італійці часто називають його crostata meringata і незмінно хвалять за смак, але справедливості заради слід зазначити, що тісто дещо відрізняється від традиційної pasta frolla, яка використовується для кростат, тому що містить порошок для печива і йогурт. А оскільки мені цей пиріг подобається саме в такому вигляді, то в італійському варіанті назви ставлю слово torta, а не crostata, щоб не викликати зайвих суперечок.

Отже, почнемо з інгредієнтів:

– для тіста

  • 300 г борошна
  • 150 г вершкового масла
  • 2 жовтки
  • 50 г цукру
  • 2-3 ложки йогурту (можна сметани)
  • 8 г (1/2 пачки) розпушувача 

– начинка

  • 250-300 г яблук або груш
  • 200 г слив (або абрикос, вишень, персиків, малини, полуниці – за бажанням)
  • 150-200 г цукру (залежно від смаку фруктів)
  • 50 г панірувальних сухарів

– для білкової піни

  • 2 білки
  • 50 г цукру

Борошно просіваємо у миску разом з розпушувачем, туди ж нарізаємо шматочками холодне масло, кладемо цукор і січемо ножем до максимального подрібнення. Потім швидкими рухами розтираємо масло з борошном між долонями до отримання зернистої маси. Додаємо жовтки, йогурт (1), швидко замішуємо тісто і відправляємо його на годину в холодильник, попередньо загорнувши у харчову плівку. Тим часом очищуємо і нарізаємо фрукти, ягоди залишаємо цілими, тільки миємо і викладаємо на паперові серветки, щоб стекла вода. Я вважаю за краще використовувати поєднання щільних плодів (яблуко, груша) з більш м’якими фруктами  (сливи, абрикоси, персики) або з ягодами (вишня, малина, суниця). Так в кінцевому підсумку начинка вийде не надто сухою, але і не водянистою. До підготовлених фруктів і ягід додаємо цукор і залишаємо, щоб виділився сік. Охолоджене тісто розкочуємо між двома листами пергаменту, потім на одному з листів перекладаємо його в круглу форму для випікання таким чином, щоб сформувався бортик висотою в 1-1,5 см. Зайвий папір обрізуємо. Виделкою підрівнюємо бортик, трохи притискаючи його зверху донизу по колу, це також створить цікавий орнамент. Тісто наколюємо виделкою по всій поверхні і посипаємо панірувальними сухарями (2), які будуть вбирати зайву вологу. Фрукти спочатку відкидаємо на друшляк, щоб відцідити сік, а потім викладаємо на наш пиріг (3).

Випікаємо в розігрітій до 180 ° С духовці, поки бортики пирога не почнуть набувати золотистого відтіноку (4), для цього знадобиться приблизно півгодини. Цього часу вистачить, щоб приготувати білкову піну, тобто збити міксером білки з цукром до отримання стійкої пишної маси. Для кращого збивання можна додати дрібку солі або кілька крапель лимонного соку. Піну викладаємо на пиріг, намагаючись рівномірно покрити всю поверхню або розподіляючи масу лопаткою (5), або видавлюючи її з кондитерського мішка і формуючи малюнок згідно вашої фантазії. Ставимо пиріг ще раз в духовку, щоб піна підрум’янилася (6).

Виймати пиріг з форми краще після повного охолодження. Найкраще мати форму з роз’ємними краями, якщо такої немає, то виймати доведеться за краї пергаменту. Зберігати пиріг можна 1-2 доби у сухому прохолодному місці, щоб на білковій поверхні не формувалася волога. А якщо маєте бажання додатково прикрасити пиріг, можете використати для цього зацукровані їстівні квіти. Як їх готувати я розкажу в одному з наступних дописів. Не проґавте!


Солодощі

Ніжний абрикосовий пиріг з рікоттою
22.09.2019
Кантуччі – універсальний подарунок!
06.12.2019
Яблучні пампушки
20.02.2022
Шоколадний пиріг з грушами – справжня солодка слабкість
18.10.2018
Десерт “Павлова”– легкий, як танець
16.12.2018