Сальтімбокка по-римськи

Коли наполегливо вивчаєш нову мову, може статися, що пам’ять грає з тобою злі жарти. Потрібні у щоденному вжитку слова чомусь ніяк не запам’ятовуються, натомість те, без чого можна було б спокійно жити, постійно крутиться на язику. На цю тему існує безліч заробітчанських анекдотів, смішних і не дуже. Приміром, подейкують, що одній жіночці з першого разу запало до пам’яті італійське слово cavatappi, тобто, штопор по-нашому. А от решта слів – ніяк! Ставши до роботи у сім’ї, вона справлялася з усім, як вміла, тільки розмовляти не виходило. Через кілька днів до господарів дому завітали друзі. Коли всі сіли до столу, виявилося, що нічим відкоркувати вино. І тут у пригоді стала стала наша жіночка. Вона миттю принесла штопор, і поклавши на стіл чітко вимовила: „Cavatappi!” То було перше слово, яке вона сказала роботодавцям, правда, невідомо, що вони подумали з цього приводу.

А от мою увагу на перших порах привернуло слово saltimbocca. Воно було у італійському розмовнику для туристів і означало якусь страву. Я розуміла, що це не зовсім те, чим слід було би перейматися, але слово не йшло із голови. Тому при першій нагоді почала допитуватися, що ж то таке, ота сальтімбокка. Виявилося, що то такі пласкі шматочки м’яса, посмажені з шинкою та шавлією і у буквальному перекладі означає „стрибок до рота”. Отакої! Відразу згадався знахар Пацюк зі старого фільму „Вечори на хуторі біля Диканьки”, що одним поглядом змушував вареники плигати спочатку у сметану, а потім прямісінько до рота. Ну як не спробувати приготувати такий рецепт? Тим більше, що то зовсім не складно.

Отже, на 4 порції знадобиться:

  • 8 скибок яловичини або телятини товщиною 1-1,5 см
  • 8 тоненьких пластинок сиров’яленої шинки
  • 8 листочків шавлії
  • 100-150 мл білого сухого вина
  • 50 г вершкового масла, краще топленого
  • 1-2 ложки оливкової олії
  • сіль, перець.

М’ясо трохи відбиваємо, розмістивши між двома листами пергаменту чи харчової плівки, щоб уникнути розривів та пошкоджень. На кожну скибку м’яса кладемо шматочок шинки і листочок шавлії, скріплюємо дерев’яною шпажкою (1). У сковороді розігріваємо оливкову олію та половину вершкового масла, викладаємо наше м’ясо шинкою донизу і смажимо приблизно одну хвилину (2). Солимо, перчимо та перевертаємо на другий бік. Смажимо до легкого золотистого відтінку, вливаемо біле вино (3) і даємо йому трохи випаруватися.

Насамкінець додаємо решту масла, краще охолодженого, це надасть соусу кремоподібну консистецію. Подаємо зразу ж до столу, поливши соусом, що утворився. Якщо потрібно зразу кілька порцій, краще готувати на кількох пательнях одночасно. Якщо ж такої можливості немає, то вже приготовані сальтімбокка краще викладати на попередньо підігрітий таріль і тримати під кришкою, поки не приготується решта м’яса.

Другі страви

Котекіно (дзампоне) з сочевицею – на щедрий Новий рік!
30.12.2018
Національні особливості італійських котлет
25.11.2018
Риба запечена з картоплею… і не тільки!
30.09.2018
Кассьола як спосіб пережити „дні чорних дроздів”
05.02.2019
Запечена курятина з картоплею
04.07.2018