10 вагомих причин для планування тижневого меню

Чому бракує часу? Як зекономити гроші? Що приготувати сьогодні? Погодьтеся, що ця трійка питань чи не найчастіше виникає у наших думках. Ми навіть десь підсвідомо знаємо відповідь, тим більше, що на всі три питання вона однакова – потрібно планувати! А чому ж тоді ми цього не робимо? Нууу, тому що і так знаємо, як краще вчинити, був би тільки вільний час, гроші і повний холодильник, а там щось придумаємо… і взагалі, нема на це часу… і грошей… та й за покупками треба бігти. Нічого не вдієш, почати планувати важко. Але можливо. І я пропоную почати з найпростішого, зі складання меню. До речі, на цю тему знайдете не так вже й багато дописів, особливо якщо йдеться не про наукові розмірковування чи комерційні меню для закладів харчування. У цілому дуже мало інформації про те як ПРАКТИЧНО скласти збалансоване меню для сім’ї.

Більшість із нас не має змоги ходити за покупками щодня, та, навіть якщо у вас є така можливість, я б радила все таки знайти кілька хвилин часу і розробити тижневе меню. А якщо складати його разом з іншими членами родини, це може перетворитися на справжню розвагу, особливо для малечі. У чому ж переваги саме тижневого меню?

1. Склавши меню на тиждень, ви маєте перед очима загальну картину харчування вашої сім’ї. Навіть якщо воно повторюватиметься щотижня, ви зможете забезпечити досить пристойну різноманітність страв та продуктів без ризику монотонності. До речі, немає нічого поганого, щоб деякі улюблені страви перекочовували із одного тижневого меню до іншого; якщо вміло скомбінувати їх з новими, то враження від них буде зовсім іншим.

2. Завдяки тижневому меню харчування стає більш здоровим та раціональним. Воно з часом також допомагає виробити звичку у всіх членів родини їсти те, що приготовано, а не шукати „альтернативи” у холодильнику.

3. Водночас тижневе меню не повинно ставати догмою. За необхідності чи за бажанням страви можна міняти місцями чи заміняти іншими. У цьому плані зручно мати під рукою продукти, що добре зберігаються (консерви, злаки, бобові, тощо), щоб могти у будь-який момент приготувати „запасну” страву.

4. На основі тижневого меню дуже зручно складати список покупок. Адже йти до крамниці щодня втомлює і набридає, а робити закупи раз чи два на місяць позбавляє можливості часто вживати свіжі продукти і значно збільшує процент тих, що підуть на смітник, навіть не потрапивши до столу. Найоптимальнішою є велика тижнева закупка більшості необхідних харчів плюс 1-2 невеличких докуповування свіжих продуктів протягом тижня.

5. Тижневе меню і список покупок на його основі дозволяють суттєво економити гроші. Скільки раз вам доводилося купувати продукти про всяк випадок, щоб потім спокійно придумати, що ж з них готувати? Як результат, частини необхідних складників бракує і доводиться ще раз іти до крамниці, а інші, навпаки, є зайвими і треба знову вигадувати іншу страву і, напевно, знову щось докуповувати. Як тільки складання меню стане звичкою, ви будете приємно вражені тим, наскільки скоротилися витрати на харчування.

6. З часом у вас зменшаться не тільки прямі витрати під час закупівель, але і ті, що пов’язані з псуванням продуктів. На основі тижневого меню можна і потрібно купувати тільки те і у тих кількостях, що передбачено. Таким чином, надлишки не будуть накопичуватися ні у сміттєвому відрі, ні на талії (ми ж ніколи не дамо добру пропасти, вірно?)

7. Наявність меню врешті решт призведе не тільки до економії коштів, але й до економії часу. Ця економія стосується як часу, витраченого на закупи, так того, що потрібен на готування їжі. Адже маючи чіткий план дій, робота виконується без зволікань і за менший час.

8. Тижневе меню дозволяє уникнути щоденного стресу від питання „що у нас на вечерю?” та „чи не бракує чого вдома?” Меню доречно тримати на видному місці на кухні чи біля обіднього столу, а список покупок мати завжди напохваті, щоб у разі потреби докупити необхідне чи доручити це комусь із домашніх.

9. Регулярно складаючи меню, ви неодмінно згадаєте давно забуті страви, до яких не доходили руки вже багато часу і вони знову повернуться до вашого столу і збагатять раціон вашої сім’ї як новими спогадами, так і новими смаками.

10. Вміння грамотно скласти меню дуже важливе для домогосподарок, та ще важливішим воно є для тих, хто працює у сім’ях. Якщо ви здатні запропонувати цікавий план харчування для цілої родини, врахувати їх потреби, смаки, вік, проблеми зі здоров’ям, тощо, гнучко змінювати меню за ситуацією, це зразу піднімає вас на вищий щабель серед тих, хто активно шукає роботу.

Якщо я змогла вас переконати, то не залишається нічого іншого, як почати нарешті практично планувати тижневе меню. У наступному дописі розглянемо, яких принципів слід дотримуватися, щоб харчування було збалансованим, здоровим та смачним. Почнемо з раціону для пересічної родини без особливих проблематик, а згодом розглянемо також альтернативні варіанти меню з урахуванням віку, персональних смаків чи переконань, проблем зі здоров’ям, бажань скинути чи набрати вагу, тощо. Отже, освіжіть у пам’яті, що являє собою типове італійське меню, приготуйте зошит і ручку (чи телефон або комп’ютер, якщо вам так зручніше) і до справи! У наступному дописі на вас чекатиме наше перше спільне тижневе меню!


Тижневе меню

Різноманітність та повноцінність – головний принцип складання меню.
02.12.2020
Типове італійське меню
16.06.2018