Ялинка чи Вертеп, або як святкувати Різдво антиконформісту?

Різдво у Італії мені чомусь дуже нагадує вибори. Починається все, як і годиться, з передвиборчої кампанії. Спочатку повільно, майже непомітно починаються перші несміливі розмови. Якось мені довелося почути у супермаркеті, як одна поважна сеньйора говорила чоловікові, що, мовляв, Святвечір цьогоріч випадає на понеділок, тож закупити продукти можна буде протягом вихідних. Все б нічого, але той діалог відбувався у вересні! І потім через кілька тижнів згадки про свято стали частішими, підтягнулася реклама і щодень інтенсивнішою стала битва за „виборця”. Адже треба визначитися чим поласувати, що подарувати, як прикрасити оселю, що надягнути… і всі обіцяють, пропонують, заманюють, спокушають!

Пік „передвиборчих баталій” випадає на свято Непорочного Зачаття Діви Марії, 8 грудня. У всіх містах у цей день вмикають святкову ілюмінацію, оселі прикрашають до свят, починаються цілеспрямовані закупи. Особлива увага надається також par conditio, тобто однаковому відношенню до всіх сторін. У великій родині не так вже і легко визначитися у кого відбуватиметься Свята Вечеря, а у кого Різдвяний обід. У італійців є навіть приказка: „Natale con i tuoi, la Pasqua con chi vuoi” („Різдво зі своїми (тобто, з родиною), Великдень – з ким захочеш”).  І саме в ці дні стає зрозуміло до якого крила ви відноситеся: до „правих” чи до „лівих”, за pandoro чи за panettone, святкуєте вдома чи у ресторані. І найголовніше – ви за ялинку чи за Вертеп? У Італії практично кожна сім’я має свої усталені традиції. Є такі, що десятиліттями прикрашають ялинку, інші терпеливо та наполегливо встановлюють щороку різдвяний вертеп. Існує також чимала група „центристів”, вони ставлять і одне, і інше. 

А як бути „антиконформістам”, які не хотять бути, як всі? Вони ж запросто приготують на Різдво „Тірамісу” замість pandoro/panettone чи надягнуть зелену нижню білизну замість загальноприйнятої червоної. А якщо не хочеться ані ялинки, ні Вертепу? То треба і тут придумати щось альтернативне. Найбільш простий і компактний варіант – композиція, яку можна було б розмістити на столі чи меблевій полиці. Вона може бути зі штучних квітів та хвойних гілочок (1), з живих квітів у поєднанні з вічнозеленими рослинами (2), а можна просто скласти у стилізований ящичок різні різдвяні прикраси (3) і таким художнім безладом внести до хати святковий настрій. 

Такі малогабаритні варіанти особливо вигідні, якщо місця у оселі обмаль. Та якщо ви не обтяжені малим простором, то можна вигадати і дещо масштабніші проекти. Я цьогоріч вирішила зробити вдома композицію у великій скляній вазі. Власне, тільки ця ваза і є найкоштовнішою з усього, що я використала, тож у цілому ідея насправді є „ідеєю за дві копійки”, як і було обіцяно у назві розділу. Список матеріалів також є орієнтовним, у залежності від  того, яку форму матиме ваша ваза і яким матеріалам надасте перевагу, буде змінюватися і весь настрій композиції. Головна ідея полягає у тому, що через прозорі стінки вази можна досягти ефекту „акваріуму”, тобто можливості споглядати композицію через скло. А все решта – як той борщ, що у кожної господині інакший, хоч і готується майже однаково. 

Ось матеріали, які я використала:

  • 1 висока скляна ваза
  • 2 кг крупної солі
  • 1-2 статуетки 
  • 2-5 ялинкових прикрас
  • 5-10 штучних ялинкових гілочок 
  • 1 новорічна електрична гірлянда

Окрім того: стрічки, шишки, блискітки, квіти і взагалі все, що підкаже вам фантазія. 

Насамперед вазу слід ретельно вимити і висушити, адже саме від прозорості скла у значній мірі залежатиме кінцевий успіх нашої творчості. На дно вази насипаємо крупну сіль, на вигляд саме вона чудово імітує снігові замети. Щоб досягти ще більш реальної схожості, сіль можна притрусити білим ґліттером (дуже дрібні блискітки) з райдужними відблисками, перед Різдвом його можна легко знайти у крамницях. От на цьому „снігу” і почнемо будувати нашу композицію. Тут можна розмістити статуетки: Діда Мороза (4), лижників чи дітей із санчатами, засніжених дерев чи будинків або ж той самий Вертеп у мініатюрі (5).

Як альтернатива можуть бути ялинкові прикраси, шишки, хвойні гілочки (6), ними можна заповнити навіть увесь внутрішній простір. Інший варіант: гарно розгалужену суху гілку покрити золотою, срібною чи білою краскою-спреєм (робити це краще надворі!) дати висохнути і потім заткнути у сіль. На таку гілку можна підвісити прикраси або ж залишити як є. Останній штрих – світло! Ну яке ж Різдво без різноманітних кольорових вогників? Можете використати гірлянди одного кольору чи дозволити собі різнокольорове розмаїття. Верх вази можете залишити вільним чи оформити ялинковими гілками з бантами та іншими прикрасами. І хоча Різдво багато у чому нагадує вибори, та все ж одна суттєва відмінність є: за що б ви не проголосували, це свято обов’язково дотримається своїх передвиборних обіцянок і обдарує вас своєю незмінно казковою чарівністю! Гарного вам Різдва!!!


Ідеї за дві копійки

І буде все!
22.06.2018
Танцювальна мрія або торт з балеринками
13.03.2020
Бутерброд „Різдвяні свічки“
23.12.2022