Сицилійська капоната

Кінець літа пропонує таке розмаїття овочів, що часто хочеться не вибирати якийсь один, а просто скласти всі разом і приготувати страву, в якій би гармонічно поєдналися смаки кожного з компонентів. Не мені першій прийшла до голови ця думка, багато національних кухонь вже мають щось подібне: угорське лечо, болгарський гювеч, іспанське пісто, французький рататуй … або просто овочеве рагу в тій чи іншій варіації. Є такі страви і в Італії, причому тут навіть кожен регіон називає і готує їх на свій лад. І сьогодні в нашому меню ще один варіант овочевого асорті – сицилійська капоната. Та якщо ви думаєте, що Сицилія не така вже й велика і тому рецепт капонати один на всіх, то знову ж таки помилитеся. Існує капоната палермітана, мессінезе, аґріджентіна, катанезе, трапанезе… майже кожне місто готує її по-своєму і не визнає інших варіантів! Я намагалася (чесно!) розібратися у всіх тонкощах, та зрештою здалася, хай краще тим займуться професіонали. Мені ж більше подобається готувати та ласувати улюбленою їжею. 

Особливість капонати полягає в тому, що нарізані кубиками і підсмажені овочі (найчастіше баклажани і/або кабачки) заправляються в кінці особливим кисло-солодким соусом, до складу якого поряд з іншими компонентами входить цукор  (або мед) і винний оцет. Цю просту селянську хитрість ми вже зустрічали у рецепті кабачків „алла скапече”. За часів, коли не було холодильників, в побуті активно використовувалися натуральні консерванти.

Для приготування 4 порцій капонати нам знадобиться:

  • 2 невеликі баклажани (400-600 г)
  • 2-3 маленьких кабачки-цукіні
  • 2 середні цибулини
  • 250-300 г помідорчиків (типу pacchino)
  • 1-2 стебла селери
  • 100 г зелених оливок без кісточки
  • 1 столова ложка солоних каперсів
  • 1 столова ложка (неповна) цукру
  • 2-3 ложки винного оцту 
  • оливкова олія
  • гілочка базиліку
  • сіль

Баклажани нарізаємо кубиками десь до 2 см, солимо, складаємо в друшляк і залишаємо на годину, щоб виділився сік і вийшла гіркота. Тим часом займемося приготуванням кисло-солодкої заправки. У сковороді пасеруємо на оливковій олії нарізану пластинками цибулю, кладемо подрібнену селеру і зелені оливки (1), а через кілька хвилин і нарізані четвертинками помідорчики (2). Тушкуємо все разом 10-15 хвилин. Потім додаємо промиті каперси і вливаємо розчинений в оцті цукор (3). Продовжуємо тушкувати ще 10-15 хвилин на середньому вогні.

Баклажани промиваємо під проточною водою, висушуємо чистою серветкою. Нарізаємо пластинками кабачки. Овочі складаємо у містку сковороду (4) з добре розігрітою оливковою олією, смажимо на середньому вогні до золотистого відтінку (5). Додаємо приготовану раніше кисло-солодку овочеву заправку, добре перемішуємо (6), посипаємо листочками базиліку.

Капонату як правило подають до столу теплою, іноді в холодному вигляді, але не гарячою. Врахуйте це і намагайтеся приготувати страву заздалегідь, щоб вона встигла хоч трохи охолонути. Капоната добре зберігається у холодильнику в закритому посуді кілька днів, але в такому випадку її краще не розігрівати, а просто вийняти з холодильника раніше, щоб до подачі на стіл вона набула кімнатної температури. 


Гарніри

Крамбл із кабачків-цуккіні та помідорчиків-конфі’
26.04.2020
Помідори з базиліком чи салат “Капрезе”?
29.04.2018
Помідорчики-конфі’ – томатів забагато не буває!
28.11.2019
Фенхель на білому вині
02.06.2020
Салат зі цвітної капусти з солодким перцем і маслинами
13.01.2019