Котекіно (дзампоне) з сочевицею – на щедрий Новий рік!

Отже, залишилося зовсім небагато. Дещиця. Трішечки… Не хочеться вживати заяложений вираз про те, що Новий рік на порозі, але ж це справді так! І мимоволі починаєш будувати плани на майбутнє, сподіваючись, як завжди, що старий рік забере з собою погане, а в новому все налагодиться. І що для цього потрібно? Та всього лише добре зустріти Новий рік, адже як зустрінеш його, так і проведеш.

В Італії, як і у більшості країн світу, Різдво настає раніше новорічних свят і цим ніби відсуває  святкування ночі Сан Сільвестро на другий план. Адже навіть Babbo Natale (а у наших давніх традиціях Святий Миколай), на відміну від радянського Діда Мороза, приходить до дітей з різдвяними подарунками, а не новорічними. Отже, Новий рік тут, на відміну від Різдва, зовсім не обов’язково святкувати в сімейному колі, можна просто зібратися в компанії друзів. Та це не свідчить про відсутність новорічних традицій. Італійці народ досить забобонний і “правильно” зустріти Новий рік для них дуже важливо.

Майже обов’язковою є червона нижня білизна, можливо, саме вона принесе у новому році нову пристрасть. Через вікно необхідно викинути щось старе, щоб звільнити місце для нового. На щастя, зараз вже хоч меблі таким чином більше не викидають. А ще, невпинні вогні та вибухи, які, навіть провокуючи чимало поранених щороку, залишаються завжди незмінними. А ще хтось підпалює вогнища у новорічну ніч, господині не перуть білизну у перший день Нового року (гарний привід, щоб виспатися!). 

А до столу? Не можуть бути відсутніми виноград та зернятка гранату, що символізують достаток та добробут. Згідно однієї з прикмет, для того, щоб мати гроші і везіння в Новому році до святкового столу обов’язково повинна подаватися сочевиця (вона за формою нагадує маленькі монетки) і котекіно або дзампоне (жирна свиняча ковбаса, що зазвичай подається гарячою). За складом котекіно і дзампоне дуже схожі, готують їх зі свинячого м’яса з додаванням спецій і свинячої шкірки (cotiche), різниця між ними в тому, що котекіно має натуральну або штучну оболонку (як більшість ковбас), а для приготування дзампоне у якості „ємності” використовують шкіру свинячий ніжки (zampa – лапа, ніжка).

На 4 порції нам знадобиться:

  • 1 котекіно або дзампоне вагою 400 г
  • 400 г сухої сочевиці або 2 банки (800 г) консервованої
  • 1/2 літра бульйону
  • 200 г томатного соусу
  • 1 цибулина
  • 1 стебло селери
  • 1 морквина
  • лавровий лист
  • оливкова олія
  • сіль перець

Зазвичай сочевицю НЕ замочують, але в цьому випадку краще зробити виняток і все таки залишити її на кілька годин у воді (1). На сковороді з розігрітою оливковою олією пасеруємо подрібнені цибулю, селеру і моркву. Потім додаємо томатний соус (2), а через кілька хвилин – відціджену сочевицю і лавровий лист. Розбавляємо бульйоном, щоб рідина покрила сочевицю і тушкуємо на повільному вогні 30-40 хв до м’якості сочевиці (3), додаючи бульйон за необхідності. Солимо і перчимо незадовго до готовності. Якщо використовуєте консервовану сочевицю, то досить протушкувати її кілька хвилин з томатом і приправами, попередньо зливши воду.

Окремо готуємо котекіно (дзампоне). Для цього потрібно проколоти голкою ковбасну оболонку в багатьох місцях, залити холодною водою з малою кількістю солі, довести до кипіння і варити на повільному вогні близько 2-х годин. Зняти з вогню і залишити котекіно (дзампоне) у воді ще на 15-20 хв. Потім вийняти, очистити від оболонки, нарізати пластинками і подавати з приготовленою раніше сочевицею.

Останнім часом стали дуже популярними вже проварені котекіно або дзампоне, вони продаються в металізованих вакуумних упаковках, не вимагають тривалого готування і мають солідний термін зберігання. У цьому випадку завдання дуже спрощується, так як досить проварити цей продукт разом з упаковкою вказаний в інструкції час, потім розрізати вакуумний мішок, злити рідину і можна приступати до нарізки.

Бажаю, щоб вас у Новому році завжди супроводжував успіх і добробут, незалежно від того, приготуєте ви котекіно з сочевицею чи ні!!!


Другі страви

Національні особливості італійських котлет
25.11.2018
Котлети у томатному соусі – це мені треба!
13.09.2020
„Хитрий“ польпеттоне зі шпинатом та фріттатою
22.11.2022
Кабачки-цукіні по-лігурійськи
23.06.2019
Яйця „у чистилищі” – кулінарна присвята великому поету
29.10.2020