Яйця „у чистилищі” – кулінарна присвята великому поету

Скажіть відверто, от що ви знаєте про „Божественну комедію” Данте Аліґ’єрі? Ну, звичайно!.. назву!.. її знають всі!!! А ще? Багато хто знає, що вона має три великі розділи: „Пекло”, „Чистилище” і „Рай”, які описують подорож поета до Бога і водночас символізують шлях людства до очищення і досягнення вічного щастя. І те, що складається „Божественна комедія” зі 100 пісень, теж є дуже символічним. І опис кіл пекла, рівнів чистилища та сфер раю містять безліч алегорій, історичних фактів та персонажів, філософських роздумів та релігійних постулатів… Щоб написати останнє речення я таки трішки підглянула у Вікіпедію )))

Слід чесно признатися, що більшість із нас, простих смертних, залишилася у „похмурому лісі”, в якому Данте заблукав „на півшляху свого земного світу” ще на самому початку поеми. Та навіть якщо не всім цікаво, а багатьом (я в їх числі), можливо, і не під силу опанувати всю глибину цього шедевру, не можна не визнати, що він все одно хвилює і надихає на роздуми і креативність. Навіть у кулінарії. У 2020 році до першого Dantedì (день Данте), з’явився новий рецепт торта, що так і називається „Пекло, Чистилище і Рай” (Inferno, Purgatorio e Paradiso). Відтворити цей рецепт на власній кухні і було моїм першим поривом. Зупинило тільки те, що я не могла уявити родинне свято, на яке можна було б подати торт з такою назвою, а з’їсти трьохярусний смаколик самотужки навіть мені не під силу.

Що ж, доведеться задовольнитися чимось простішим. Тим більше, що і вигадувати нічого не треба. Традиційна італійська кухня настільки різноманітна, що можна скласти ціле меню і присвятити його „Божественній комедії”. На перше можна подати спагетті „по-пекельному”, другою стравою – яйця „у чистилищі” і на десерт – торт „Paradiso”. Та почати краще з найпростішого, тобто з яєць. Тим більше що, якщо вірити старовинній бувальщині, це була улюблена їжа Данте. Поет любив спостерігати за зведенням Собору у Флоренції і зазвичай надовго там зупинявся. Одного разу до нього підійшов перехожий і спитав: „Що ти любиш найбільше їсти?”– „Яйця”– коротко відповів Данте. Через деякий час вони знову випадково зустрілися і той чоловік без будь-якого вступу запитав знову: „А з чим?” Данте, що мав дуже добру пам’ять, без найменшої затримки відповів: „Із сіллю”.

Рецепт яєць „у чистилищі” належить до давньої неаполитанської кухні, по суті це просто яйця у томатному соусі. Кажуть, що у креативній фантазії неаполитанців білизна білка представляла білу одіж душі, що очищується, а пурпуровий колір томатів – язики пекельного вогню. Мені ж ці кольори більше нагадують три сходинки перед брамою Чистилища, які, згідно Данте, мали три різні кольори: білий, чорний та червоний. Якщо врахувати, що пательня, на якій готуватимемо, чорна, то все якраз сходиться! ))) Яйця „у чистилищі” то страва, яку у давнину готували для того, щоб використати залишки рагу від недільного обіду. До них додавали яйця і отримували нову митну страву, якою можна було знову нагодувати цілу сім’ю. Зараз ця страва є більш за все швидким та економний варіантом смачної вечері. Як і більшість селянських страв, яйця „у чистилищі” мають багато різних варіантів приготування, найбільш поширеними є додавання до соусу зеленого горошку чи солодкого перцю.

Складники (на 2 порції):

  • 4 яйця
  • 300 г томатного соусу
  • 1 невелика цибулина
  • oливкова олія
  • сіль, перець
  • кілька листочків базиліку чи петрушки

У широкій пательні на середньому вогні пасеруйте на оливковій олії подрібнену цибулю (1). Як тільки вона стане напівпрозорою, влийте томатний соус. Посоліть та поперчіть до смаку і додайте кілька подрібнених листочків базиліку (2). Протушкуйте 10-15 хвилин. Коли соус почне гуснути, дерев’яною ложкою утворять заглиблення, по одному на кожне яйце.

Обережно вбийте яйця (3), намагаючись не пошкодити жовток. Для цього краще використовувати свіжі яйця. Окрім того, що поживніші і ліпші на смак, вони ще й компактніші і їх білок не розтікається в усі боки. Накрийте пательню кришкою і залишіть тушкуватися ще на 5 хвилин. У готовій страві білок має бути щільним, але жовток має залишатися м’яким. Подавайте до столу яйця „у чистилищі” гарячими, посипавши подрібненою зеленню базиліку чи петрушки. Не забудьте запастися боханцем доброго свіжого хліба, щоб у кінці було чим зібрати смачну заправку до останньої крапельки!


Другі страви

Котлети у томатному соусі – це мені треба!
13.09.2020
Фарширована капуста – правильний голубець!
01.01.2020
Сальтімбокка по-римськи
28.04.2018
Печений сир: томіно та інші. 
10.03.2019
„Хитрий“ польпеттоне зі шпинатом та фріттатою
22.11.2022