Салат із фенхелю з апельсинами та оливками
Двічі на тиждень, повертаючись додому в час обідньої перерви, я проходжу через великий овочевий ринок. У ті години продавці вже готуються до закриття і роблять останні відчайдушні спроби максимально розпродати залишки. Тож зазвичай я заходжу в дім з торбинками, переповненими різною зелениною. І сьогодні раптом відчула, що вже хочеться трохи змінити звичайний список покупок. Адже усталена думка про те, що зима – то пора для гарячого бульйону, м‘ясної печені та смажених пампухів не завжди знаходить підтвердження. Особливо, коли йдеться про таку зиму, як нинішня. Особливо, якщо ви знаходитеся у Італії. Особливо, якщо весна не за горами, але ще ніяк не настане. У такі дні як ніколи хочеться похрумтіти свіжими овочами, відчути смак, не пошкоджений жаром плити чи духовки.
Можна було б, звичайно, купити свіжих помідорів чи солодкого перцю, вони вже стали звичним товаром на прилавках протягом круглого року. Та сезонні овочі все таки мають багатший смак, та й вибір значно ширший. Тому і вирішила приготувати салат із зимових овочів… і фруктів! Основні складники – фенхель і апельсини. Навіть якщо таке поєднання комусь із вас здалося дивним, раджу все таки скуштувати. Воно незвичайне і незвичайно смачне! Якщо подобається, можна додати маслини, родзинки, насіння соняшнику чи гарбуза, кедрові чи інші горішки… я здебільшого кладу все, що є в наявності. А запашна заправка „оранжет” додасть останній штрих, щоб отримати неперевершений смак і аромат. Отже, до справи!
Складники:
- 1-2 шт фенхелю 500-700 г
- 2-3 апельсини
- 100 г маслин
- 2-3 ложки оливкової олії
- сіль, перець
За бажанням також:
- гарбузове, соняшникове насіння чи суміш насіння до салатів
- кедрові горішки
- родзинки
- бальзамічний оцет
Насамперед вичавлюємо сік з одного апельсина. Половиною отриманого соку заливаємо жменю родзинок і залишаємо, щоб набубнявіли. До решти соку додаємо олію, солимо і перемішуємо виделкою до утворення емульсії, таку заправку називають „оранжет”. Інший апельсин (чи два за бажанням) треба почистити. Та робити це слід не звичним способом, просто знімаючи шкірку, а „по-живому”. Цей кулінарний термін означає, що шкірку слід не відділяти, а зрізати ножем, як ми робимо, коли чистимо яблуко чи картоплю. Спочатку поперечним розрізом видаляємо верхню та нижню частини плода, а потім зрізуємо смужками шкірку з боковинок (1). Якщо апельсин має щільні внутрішні перегородки, можна ще зробити розрізи вздовж них до центру, вирізуючи таким чином кожну дольку. Мені трапилися досить ніжні плоди, тож я просто розрізала навпіл очищений від шкірки апельсин, а потім нашаткувала його пластинками.
У фенхелю відрізуємо залишки пагонів, зрізуємо денце. Можна за необхідності зняти зовнішній шар овоча, якщо він прив’ялий чи пошкоджений. Це легко зробити, оскільки фенхель за будовою схожий на цибулю і шари легко відділяються один від одного. Ділимо фенхель на чотири частини і нарізаємо кожну на тонкі пластинки (2). У маслин видаляємо кісточки і розрізаємо їх навпіл. Насіння та кедрові горішки можна трохи підсмажити на сухій пательні. Отже, всі складники готові (3), залишилося тільки зібрати воєдино наш салат. У глибоку миску викладаємо фенхель, апельсин та оливки, посипаємо насінням та горішками, поливаємо заправкою, ретельно перемішуємо, за смаком можна досолити чи додати кілька крапель бальзамічного оцту. Подавати до столу краще відразу, бо з плином часу фенхель втрачає хрумкість.