Біла лазанья з овочами

Для мене білий колір є ознакою весни. Комусь це здасться дивним, адже логічніше було б пов’язувати його з білизною снігу. Але ж зими у нас самі знаєте які: то густо, то пусто і зі снігом вже як пощастить. Та навесні, рано чи пізно, а біле цвітіння садів неминуче настає, і якщо до них додати конвалії, нарциси, черемху… до речі, білі ночі – це чарівне явище природи – теж припадають на кінець весни.

І ось в Італії я зіткнулася ще з одним поєднанням білого кольору і весни – це біла лазанья з весняними овочами. Чому “біла”? Ну, тут все ясно без всякої романтики або політики – тому, що не червона! Італійці настільки широко використовують помідори і томатопродукти, що навіть не вказують це в назві рецепта. Тобто, при їх наявності дуже рідко зустрінете “в томаті”, “з помідорами”, зате якщо вони відсутні – майже завжди буде сказано “білий” (bianco) або по-білому (in bianco). До речі цей зворот використовується і в тому випадку, якщо чогось бракує і в повсякденному житті: notte in bianco – ніч без сну, mangiare in bianco – їжа майже без заправки…

Чого ж бракує нашій лазаньї? У порівнянні з найбільш класичною лазаньєю по-болоньски (alla bolognese) тут зовсім немає м’яса, ну і зрозуміло, немає томатного соусу. Але не треба думати, що це недолік, тут чимало інших, дуже “весняних” продуктів, які визначають оригінальний смак страви. Хоча у сучасному світі, коли овочі стали доступними для всіх у будь-яку пору року, така страва буде доречною до багатьох, навіть не дуже весняних, свят. Я люблю готувати цю лазанью на Святвечір перед Різдвом, коли у меню не повинно бути м’яса. Отже, до справи!

Інгредієнти на 8 порцій:

– яєчне тісто

  • 3 яйця
  • 300 г борошна
  • дрібка солі

Якщо не маєте великого досвіду в замішуванні яєчного тіста, прочитайте допис на цю тему в рубриці “Дилетант-клас”

– соус бешамель

  • 500 г молока
  • 50 г масла
  • 50 г борошна
  • мускатний горіх, сіль

Детальніше про приготування соусу бешамель також можете прочитати у відповідному дописі

– овочева начинка

  • 3 середніх артишоки
  • 10-15 стебел спаржі 
  • 2 невеликих кабачки-цукіні
  • 150-200 г свіжого зеленого горошку (можна свіжозамороженого)
  • 1 цибулина, краще цибуля-шалот 
  • 100 мл білого сухого вина
  • оливкова олія, сіль, перець

– додатково

  • 300 г сиру крешенца або страккіно
  • 150 г тертого пармезану або грана падано
  • вершкове масло для змащування форми

Насамперед готуємо соус бешамель. Поки він у нас остигає, замішуємо тісто, загортаємо його у харчову плівку і ставимо в холодильник “відпочити”. Про те, як правильно виконати ці два етапи, я вже давала посилання вище. Тепер займемося приготуванням овочевої начинки. Нарізаємо кабачки-цукіні пластинками і підсмажуємо їх до золотистого кольору. Вогонь не повинен бути занадто слабким, інакше вони почнуть виділяти сік і варитися в ньому. З цієї ж причини краще смажити кабачки окремо від інших овочів. В іншій сковороді пасеруємо на оливковій олії подрібнену цибулю-шалот, додаємо почищені і нарізані шматочками спаржу і артишоки (1). Вливаємо біле вино, даємо випаруватися спирту, зменшуємо вогонь і тушкуємо овочі під кришкою до м’якості. Незадовго до готовності додаємо свіжий або заморожений зелений горошок (2), солимо, перчимо і в останню чергу викладаємо приготовані раніше кабачки-цукіні (3).

Оскільки всі складові частини готові, можна приступати власне до збирання нашої лазаньї. Яєчне тісто розкочуємо в тонкий пласт, розрізаємо на прямокутні шматки, злегка відварюємо їх у підсоленій воді, після чого відразу відціджуємо і занурюємо в холодну воду, а потім розкладаємо на полотняній скатертині. У змащену маслом форму для запікання викладаємо перший шар тіста. На нього намазуємо трохи соусу бешамель і рівномірно розподіляємо овочеву начинку по всій поверхні (4). Завершуємо шматочками сиру страккіно (або крешенца) і тертим пармезаном (5). Потім викладаємо наступний шар тіста і продовжуємо в тому ж порядку до заповнення форми. На верхній, останній, шар тіста викладаємо тільки бешамель і сири (6), овочі краще не класти, оскільки при запіканні вони зазвичай підгорають.

Залишилося тільки відправити лазанью в розігріту духовку на 40-50 хв (або до морозильника, якщо готуєте про запас). Не забудьте під час запікання періодично проколювати лазанью виделкою, щоб шари не дуже піднімалися і щоб випаровувалася зайва волога. Перед подачею до столу залиште лазанью у вимкненій і прочиненій духовці на 20-30 хвилин, щоб вона змогла встоятися і ущільнитися. 


Перші страви

Паста з копченим лососем і горілкою (чи без неї)
01.01.2019
Італійські м’ясні „вушка” (каппеллетті) у бульйоні
23.12.2018
Різдвяний бульйон регіону Абруццо з кардоне і фрикадельками
25.12.2020
Тосканська ріболліта – знаменита спадкоємиця квасолевої юшки
28.09.2020
Червоний український борщ
31.05.2021