Рисовый салат „Багатий”

Коли мова йде про використання рису у італійській кухні, зазвичай на думку чомусь спадає тільки різотто. Навіть після багатьох років прожитих у Італії не зразу і назвеш хоча б п’ять типово італійських рисових страв. І все ж я спробую. Отже, неаполитанське сарту, сицилійські аранчіні, рис на молоці, рисова полента і…що ж іще? О, згадала – рисовий салат! А оскільки згадався мені останнім, то давайте саме про нього і поговоримо у першу чергу. 

Рисовий салат є досить недавнім кулінарним винаходом. У кухарських книгах, що були видані якихось 100-120 років тому ще немає згадок про такі рецепти. Частково це пов’язано з тим, що довший час на території сучасної Італії рис був малодоступним для широких верств населення, на відміну від країн Сходу, де вважався типовою їжею бідняків. Саме тому „коштовний” рис використовували здебільшого у приготуванні ласощів для багатих сімей. 

Тільки після другої світової війни завдяки покращеній культивації рис почав ставати справді доступним для всіх. Саме в цей час і набули поширення різноманітні варіанти рисового салату. На те було чимало причин. Насамперед, він смачний. І смак його може змінюватися у залежності від персональних уподобань. Він швидкий і простий у приготуванні, подолати такий рецепт може навіть не дуже досвідчена господиня. До того ж, рисовий салат можна приготувати заздалегідь, а це вже як-не-як, вагомий аргумент на користь жіночої емансипації. 

Складники у рисовому салаті можуть бути найрізноманітнішими, головне, щоб вони гармонійно поєднувалися у один смаковий акорд. Їх не мусить бути багато, існують переписи досить „скромні” та водночас дуже смачні. Та оскільки ми вперше говоримо про рисовий салат, мені хочеться справити на вас враження! Насправді все значно простіше, це просто перший рисовий салат, який я свого часу навчилася готувати. Він носить назву „Багатий”, бо має у своєму складі окрім рису (вуглеводи) ще й сир та ковбасу (білки), а також різні овочі (рослинна клітковина, мікроелементи та вітаміни). А ще він має бути заправлений якісною оливковою олією. Такі страви у Італії прийнято називати piatto unico (єдина страва), тобто у одному тарелі поєднується корисність та поживність цілого прийому їжі. 

 Отже, на 4 порції нам знадобиться:

  • 280 г рису
  • 150 г ковбаси мортаделла 
  • 100 г твердого сиру
  • 100 г зеленого горошку або/та спаржевої квасолі
  • 100 г маслин без кісточок
  • 1 солодкий болгарський перець
  • 1 велика помідора
  • оливкова олія, сіль, лимон.

Щоб отримати смачний рисовий салат потрібно три речі: вирішити оптимальне смакове поєднання складників (або скористатися вже перевіреним рецептом), придбати якісні інгредієнти та правильно відварити рис. Рецепт наш добре перевірений, я користуюся ним вже багато років. Найкращий рис для цього салату – basmati чи parboiled. Особливість цього останнього в тому, що він оброблений парою (це скорочує час приготування), залишається розсипчастим навіть без промивання, має жовтуватий колір, та під час варіння стає білим. Добре підійде також рис Roma, Arborio чи навіть Carnaroli, хоча тут потрібно бути уважнішими, щоб не проґавити момент готовності. У деяких салатах використовують більш екзотичні види рису (червоний, чорний рис), проте з ними треба вміло підбирати складники, щоб досягти гармонійного смаку. Мортаделлу краще брати не фасовану, а у відділі гастрономії, де вам відріжуть необхідну її кількість. Головне попередити продавця, щоб не нарізав її на слайсері на тонесiенькі гріночки, а дав цілим шматком. Із сирів, на мій погляд,  найкраще підійде Auricchio classico, Emmental, Fontina або інший твердий сир на ваш смак. Зелений горошок та спаржеву квасолю можна використовувати консервовані, але особисто я дужче люблю брати свіжозаморожені та відварювати їх безпосередньо перед приготуванням. 

Відварювати рис для салату потрібно в достатній кількості підсоленої води, у жодному разі не перевищуючи час приготування, що вказаний на пакуванні. Щойно рис досягне ступеню готовності „на зуб”(al dente) – ледь тведуватий при накушуванні – відціджуємо та промиваємо його, залишаємо до повного охолодження. 

У миску з охолодженим рисом кладемо нарізані кубиками сир та ковбасу (1), потім маслини та зелений горошок (2), додаємо також відварену та подрібнену спаржеву квасолю, нарізані шматочками помідор та солодкий перець. Ось і все, залишилось лише посолити та заправити наш салат доброю оливковою олією. Та вийде значно смачніше, якщо до олії додати трохи свіжого лимонного соку. Залиште салат у холодильнику на кілька годин і можете подавати до столу!


Перші страви

Страва-свято – полента
22.02.2019
Паста з квасолею
09.02.2020
Паста паккері запечена із начинкою з рікотти та шпинату
27.04.2018
Паста орек’єтте з суцвіттями листкової ріпи-брокколетті: кохання не з першого погляду
27.11.2022
Рис на молоці – віднайдений спогад
11.11.2018