Мариновані грильовані кабачки та баклажани

Ні для кого не секрет, що „справжні“ літні овочі дуже смачні. Вирощені на відкритих ділянках, поціловані сонцем, вмиті дощами та приголублені теплим вітром, вони мають зовсім інший, багатий та неповторний смак. Тому і кортить якнайшвидше приготувати з них якусь смакоту. Але потім опиняєшся на душній кухні і бажання вмикати газову плиту чи духовку вмить пропадає. Мозок хаотично шукає простіші варіанти: диню з шинкою?.. помідори?.. зелений салат?.. Капрезе?..чи шматочок сиру з грушею та горішком?! Безперечно все це дуже смачно, особливо влітку, але можна ще більше урізноманітнити своє меню, готуючи деякі гарніри про запас.

Якщо ваша сім’я полюбляє кабачки „алла сапече“ (про них я вже писала), то швидше за все прийдеться до смаку і рецепт (навіть цілих два!), яким я хочу поділитися з вами сьогодні. Хоча, якщо у вашому меню вже є „скапече“, то швидше за все вам знайомі і грильовані баклажани та кабачки. Ці рецепти дуже прості та популярні, а застосування для таких заготовок досить широке. Їх можна подавати у якості гарніру, брати з собою на пікнік чи у дорогу, готувати рулетики з різними начинками, робити бутерброди чи додавати на щойно спечену піцу. Дехто навіть робить з ними „парміджіану“ (про неї ми ще поговоримо), але для тієї страви я все таки надаю перевагу смаженим овочам.

Отже, нам знадобиться:

  • кілька баклажанів та кабачків
  • кілька зубків часнику (за бажанням)
  • оливкова олія
  • лимон
  • винний оцет
  • сіль
  • зелень петрушки, базиліку та м‘яти

Я навмисно не даю чіткого дозування продуктів, бо це саме той тип рецепту, коли необхідно все робити на око, на смак, за відчуттям. Краще, щоб кабачки були невеличкі і пружні, а баклажани стиглі, але не занадто. Помийте і просушіть овочі, видаліть плодоніжки, а у кабачків – ще й протилежний кінчик. Наріжте кабачок тонесенькими скибками. Найзручніше це робити за допомогою слайсера, але за відсутності можна скористатися терткою зі спеціальним отвором (Італійці називають її мандоліною), ножиком-пристроєм для чищення картоплі, або й просто гострим ножем з тонким лезом.

На добре розігрітій гриль-пательні (чи на простій антипригарній) припікайте скибки кабачка з обох боків (1) без додавання будь-якого жиру. У якості альтернативи можна розмістити нарізані скибками кабачки на металевий лист, застелений пергаментом, та запекти у розігрітій до 200°С духовці протягом 10 хвилин. Щоправда, у такий спосіб втрачаються апетитні припечені смужки на поверхні скибок, зате значно прискорюється процес готування, оскільки за один раз можна запекти значну кількість овочів.

Приготуйте маринад. У глибоку миску влийте оливкову олію, трішки соку лимона, посоліть. Добре розмішайте, скуштуйте та підкорегуйте смак, додаючи лимонного соку та солі за власним вподобанням. Вмочуйте у цей соус по кілька скибок печених кабачків (2), щоб кожна була добре присмачена заправкою. Якщо плануєте подавати гарнір до столу, викладіть скибки кабачка на таріль (3), а якщо маєте намір транспортувати чи зберігати його деякий час, то краще скористатися контейнером чи скляною банкою з герметичною кришкою. Поміж шарами кабачка покладіть листочки м‘яти та базиліку і за бажання можна також додати плястерки часнику, трішки лимонної цедри чи кілька шматочків гострого перчику. За кілька годин у холодильнику кабачки добре просочаться заправкою і будуть готовими до вживання. Зберігати такий гарнір у холодильнику можна до тижня за умови, що заправка покриватиме овочі.

Схожим є готування також маринованих грильованих баклажанів, хоча смак у цього гарніру зовсім інший. Баклажан нарізаємо скибками, не такими тоненькими, як кабачки, проте не товстіше ніж півсантиметра. Викладіть скибки у один шар, посоліть та залишіть на 15-20 хвилин, щоб виділився сік. Промокніть скибки паперовою серветкою. Це дозволить прибрати зайву вологу, а заодно ще й позбавить баклажан від можливої гіркоти, хоча останніми роками мені практично не трапляються ці овочі з гірчинкою.

Припечіть скибки баклажанів з обох боків (4). Для приготування маринаду у глибоку миску влийте оливкову олію і додайте трішки винного оцту та подрібнену зелень петрушки, якщо баклажани вам здаються недостатньо солоними (ми їх попередньо присолювали, пам‘ятаєте?), додайте дрібку солі до смаку. Добре перемішайте. Скибку за скибкою мочуйте у цей маринад баклажани (5), а потім викладайте їх на таріль (6) чи у герметичний посуд для зберігання. За бажання поміж шарами овочів можете додати кілька шматочків часнику чи гострого перчику. Залишіть мариновані таким чином баклажани у холодильнику хоча б на кілька годин для кращого просочування.

Під час літньої спеки гарніри з маринованих грильованих баклажанів чи кабачків дуже до речі, бо можуть бути приготовані заздалегідь і дуже добре смакують навіть якщо ви їх щойно вийняли з холодильника. Їх можна також заготовлювати для довгого зберігання на зиму, але про цими ще якось поговоримо у окремому дописі. Хай смак літа супроводжує вас завжди!


Гарніри

Солодкий перець з хлібною крошкою по-салентійськи
23.06.2021
Артишоки „по-римськи”
19.01.2020
Спаржевий цикорій, або римські пунтарелле: коли зелений зимовий салат є смачнішим за літній!
21.11.2019
Квасоля „з пташечкою”… але без!!!
18.10.2020
Овочі гратен – чудовий гарнір на будь-який смак!
22.03.2020