Спагетті з мідіями (скальками)
Признавайтеся, коли доводиться бувати на березі моря, ви теж починаєте збирати мушлі? Для мене у дитинстві то було справжньою розвагою. Повернувшись додому, я часто перебирала свої „скарби”, відбирала найцікавіші, вигадувала з ними різні саморобки. Та досить часто помічаю, що гуляючи вздовж лінії прибою, чимало зовсім дорослих людей, так само як і я, не втримуються, щоб не підібрати хоча б одну-дві. Проте важко знайти когось, кому були б цікаві мушлі мідії (скальки), якось не склалося у цих молюсків ні з кольором, ні з формою. У Італії є навіть приказка „страшна (негарна), як скалька”. Єдиною перевагою мідій є смак.
На одному італійському сайті знайшла про це кумедний віршик (переклад мій, як вже вийшло):
Незугарні, темні, чорні
Скальки не найкращі в морі.
Та як їх додаш до страви,
То вже зовсім інша справа!
Джерело: https://www.caminvattin.it/poesia-la-cozza/
Готувати мідії просто і складно водночас. З одного боку, для того, щоб смачно їх приготувати, не потрібно майже нічого. Придбавши свіжих якісних молюсків, майже гарантовано отримаєте смачний обід. З іншого – важливо не зіпсувати хороший продукт невірним приготуванням. Найкращий смак мають скальні мідії, тобто ті, що виросли у природному морському середовищі. Дещо поступаються за смаком скальки, що вирощені рибними господарствами. Та саме ці останні мають гарантований рівень захисту від забруднень та домішок. Нарешті, свіжозаморожені мідії, хоч і є дієтичним та відносно недорогим продуктом, не в змозі, на жаль, зберегти весь спектр смаку свіжих молюсків.
Разом з цим із-за неможливості придбати свіжі мідії багато хто з нас готує страви саме із замороженими скальками, додаючи для покращення смаку масло, вершки чи пармезан. Я не належу до пуристів, що здатні розіпнути того, хто посипає рибні страви пармезаном. Дуже люблю ці та інші молочні продукти, але до мідій не додаю їх ніколи, навіть якщо маю молочні продукти найвищої якості. Для мене це ніби слухати дві улюблені мелодії одночасно. Сподіваюся, що наведений нижче рецепт переконає і вас чинити так само.
Складники (на 4 порції):
- 1,5-2 кг свіжих мідій
- 350 г спагетті
- 350 г томатного соусу
- 2-3 зубчики часнику
- зелень петрушки
- оливкова олія, сіль, чорний перець.
Найважче у цьому рецепті – почистити мідії. Промийте їх під проточною водою і переберіть, відкинувши відкриті та пошкоджені. Мушлю кожного молюска почистіть від наростів та водоростей за допомогою ножа з пилоподібним лезом чи новенької металічної кухонної сіточки для посуду. Відірвіть „бороду”, що виступає з-поміж стулок мідії. Ще раз добре промийте. Для полегшення цього етапу можете скористатися центрифугуванням. Цю послугу під час покупки безкоштовно пропонують багато рибних крамниць. Проте будьте готові до того, що мідії все одно доведеться чистити, хоч і значно легше. До того ж у цетрифузі частина мушель руйнується і таких мідій доведеться викинути.
Візьміть велику пательню, що здатна вмістити всіх молюсків, розігрійте на середньому вогні трохи оливкової олії із розрізаним навпіл зубчиком часнику. Викладіть скальки на пательню (1) і накрийте кришкою. Час від часу струшуйте пательню, щоб перемішати молюсків. Робіть так, допоки мідії не розкриються і виділять рідину, для цього знадобиться 4-6 хвилин. Уникайте довгого готування, це може призвести до того, що бульйон випарується, а мідії стануть жорсткішими. Друшляк вистеліть чистою полотняною серветкою і помістіть у глибоку миску. Відкиньте сюди скальки, одночасно збираючи у миску відфільтрований бульйон. Вийміть мідії з мушель (2), відкладіть їх у миску, кілька молюсків залиште цілими для кінцевого оформлення. Мідії, що не розкрилися самі, слід викинути.
Тепер можна класти на вогонь кастрюлю з водою для пасти і починати готувати заправку до неї. У пательню налийте трохи оливкової олії, покладіть розрізаний навпіл зубчик часнику і подрібнену петрушку. Кілька хвилин пасеруйте їх разом, можна вкинути сюди також кілька очищених мідій (3), щоб заправка починала набувати більшого смаку. Вийміть часник та влийте томатний соус (4) і трохи отриманого раніше бульйону. Поки готується заправка, закладіть у киплячу підсолену воду спагетті. Пасту у цьому випадку краще не варити до звичного стану „аль денте”, відцідіть її на 2-3 хвилини раніше від часу готування, що вказаний на упаковці. До заправки додайте очищені мідії (5), а за ними і відціджену пасту (6). За кілька хвилин готування у соусі з мідіями спагетті зможуть максимально увібрати смак. За потреби можна доливати потроху бульйону.
Подавати до столу спагетті з мідіями слід якнайшвидше, бо тільки щойно приготовані вони мають найкращий смак. Якщо подобається, можете додати трішки свіжої подрібненої петрушки і свіжозмеленого чорного перцю. Більше до цієї страви не треба НІЧОГО, хіба що достойного поціновувача смаку морських мідій!