Весняний торт „Мімоза”

Щовесни я хоча б один раз готую торт „Мімоза”. Для того, щоб робити це саме навесні немає ніяких особливих причин. Складники, що входять до цього десерту надзвичайно прості та буденні і навіть фрукти – консервовані. Придбати такі продукти можна без проблем практично круглий рік, але „Мімоза“ у жовтні, то якось не комільфо. А от до Великодня чи Дня матері – саме якраз! Проте торт „Мімоза” у Італії вважають майже обов’язковим до Восьмого березня. Навіть більше: вважається, що він був створений саме з цієї нагоди, бо квіти мімози є символом Дня Жінки. Але у цьому останньому твердженні майже нічого не є чистою правдою.

Торт „Мімоза” вперше з‘явився у п’ятдесяті роки минулого сторіччя. Автор цього смаколика – кондитер Адельмо Ренці – вирішив створити десерт, який би відтворював красу квіток мімози. Він не захотів відкривати рецепт для широкого загалу, тож все, що можна про нього знайти, то лиш спроби максимально наблизитися до оригінального смаку. Єдине, чим я можу себе і вас втішити, це те, що у такому варіанті він дуже ніжний та смачний. А якщо рецепт вдалий, то чому б його не приготувати з нагоди Восьмого березня, адже торт був створений саме до цього свята! Так? Не зовсім.

Адельмо Ренці створив торт для участі у конкурсі кондитерів, що проходив у Санремо. Він просто таким чином хотів зробити присвяту містові, яке часто називають містом квітів. А до Восьмого березня його приладнали вже пізніше. Бо ж мімоза завжди була символом жіночого свята. Чи не завжди? Від початку відзначення Міжнародного дня жінки у багатьох країнах різні квіти обиралися символом. Зокрема, у Франції у цей день дарували фіалки та конвалії. Та у 1946 році Тереза Маттеі вибрала для цих цілей мімозу, як дешевшу та більш поширену квітку. З тих пір подорожчала вже мімоза.

Зізнаюся, що ніколи не любила 8 березня, а з роками прийшло розуміння, що то і не зовсім свято, швидше нагода згадати про здобуті права жінок та ті, за які ще належить боротися. Але у кожній країні є свої особливості відзначення цього дня. На пострадянському просторі зазвичай жінки або готують щось заздалегідь у надії, що сильна половина родини зранку викладе те все добро на стіл, або ж чекають на символічну яєчню та букетик пролісків чи мімози. А у Італії, хоч свято і не є червоним днем календаря, чимало жінок відзначають його відвідинами ресторану у суто жіночій компанії. І вже там замовляють торт „Мімоза”.

Отже, коли, що і як святкувати вибирайте самі. Я тільки приведу вам рецепт нескладного, гарного та надзвичайно смачного торта. Готуйте його до 8 березня, якщо бажаєте, чи до Великодня, до Дня мами, до Першотравня, або (чому б і ні?), щоб провести приємні вечори, дивлячись фестиваль пісні у Санремо, якщо вже це місто теж до цього дотичне.

Нумо, до справи!

На приготування нам знадобиться:

для бісквіту

  • 6 яєць
  • 150 г цукру
  • 75 г борошна
  • 75 г крохмалю
  • пучка солі
  • пакетик ваніліну

для заварного (кондитерського) крему

  • 4 жовтки
  • 100 г цукру
  • 300 мл молока
  • 30 г борошна
  • цедра з половинки лимона

окрім того

  • 300 мл вершків
  • 100 г цукру
  • 50 мл лімончелло чи іншого лікеру на ваш смак
  • 1 банка (400 г) консервированных персиков или ананасов

Оскільки основою торта є бісквіт, з нього і почнемо. Для цього десерту потрібен бісквіт легкої маси, тобто вага яєць має бути удвічі більшою як від ваги цукру, так і борошна (суміші борошна і крохмалю у цьому випадку). Яйця із цукром та ваніліном добре збийте міксером допоки не збільшаться в кілька разів у об’ємі. Потім обережно домішайте лопаткою просіяне борошно із крохмалем, додаючи його потроху до яєчної маси. Вилийте щойно приготоване тісто у змащену маслом і притрушену борошном тортівницю діаметром 24-26 см і відразу випікайте у розігрітій до 170°С духовці 35-40 хвилин. Детальніше про приготування бісквітів різними методами можете прочитати у спеціальному дописі з розділу „Дилетант-клас”.

Тим часом приготуйте заварний крем. Молоко зі шкіркою лимона розігрійте, але не до кипіння. У глибокій мисці збийте жовтки з цукром до утворення пишної світлої маси, додайте борошно і добре вимішайте. Влийте до жовтків частину гарячого молока для „загартовування”, а потім поверніть цю яєчну масу до решти гарячого молока. Розігрівайте на повільному вогні за постійного помішування до загустіння. Викладіть готовий крем у миску, контактно накрийте поверхню харчовою плівкою та залишіть до повного охолодження.

Бісквітний корж розріжте по горизонталі, але не навпіл, а тільки верхню частину, ніби знімаючи „кришку”(1). Потім гострим ножиком зробіть надріз коржа по всій округлості, відступивши від краю 1 см та обережно вийміть весь м’якуш (2), залишивши дно та бортики товщиною 1-1,5 см, щоб „коробка” тримала форму. З консервованих персиків чи ананасів злийте сироп, додайте до нього чарочку лімончелло та просочіть цією сумішшю дно та бортики коржа. Бісквіт має бути вологим, але не розповзатися від надлишку рідини.

Бісквітний м’якуш наріжте дрібними кубиками (4). Збийте охолоджені вершки з цукром (кондитери це називають крем Шантільї) і потроху додайте їх до охолодженого заварного крему (5), щоразу обережно вимішуючи лопаткою. Такий крем носить назву „Дипломат”, хоча у нас його люблять називати „Пломбір”. Відкладіть частину крему, рівно стільки, щоб вам вистачило для покриття поверхні та боків готового торта. До решти крему додайте відціджені та нарізані кубиками консервовані фрукти (6), а також трохи бісквітних кубиків і добре перемішайте.

Викладіть цю суміш у бісквітний „контейнер”(7), накрийте все зрізаним на початку шаром бісквіту (сподіваюсь, ніхто його нишком не з’їв!). Щоб краще вийшло, переверніть його золотистою скоринкою донизу (так поверхня торта буде світлішою) (8) та трохи просочіть фруктовим сиропом. Змастіть верх та бокові поверхні торта кремом, який для цього відклали. По всій поверхні розподіліть бісквітної кубики (9), трішки притиснувши для кращого прилягання. Можна попередньо трішки прокотити їх між долонями, щоб надати ледь круглішої форми.

Перед подачею до столу торт повинен настоятися у холодильнику хоча б 4-5 годин, краще цілу ніч, та загалом краще не зберігати його більше ніж 1-2 дні. Хай цей смаколик принесе у вашу оселю трішки весняного настрою!


Солодощі

Кастаньоле дo карнавального тижня
16.02.2020
Гарна як пиріг, зручна як печиво: біс-кростата „Каштани“
05.12.2022
Шоколадний пиріг з грушами – справжня солодка слабкість
18.10.2018
Неаполитанська пастьєра: пиріг, що дарує усмішку!
27.03.2020
Різдвяне поліно (Bûche di Nöel)
21.12.2019