Десерт Бонéт – знімайте капелюхa!

Що б там хто не говорив, а нам зовсім не байдуже, що кажуть інші. Заслужена похвала чи, навпаки, незаслужена образа можуть довго впливати на наш настрій та вчинки. Серед моїх маленьких кулінарних здобутків особливе місце займає десерт Бонéт. До його приготування мене вперше спонукала сім’я, у якій я тоді працювала, і відразу цей рецепт зайняв достойне місце у багатьох наших святкових меню. Та коли довелося готувати Бонéт для гостей з Турину, я все таки трохи хвилювалася: десерт є типовим смаколиком П’ємонту і мешканці цього регіону знають напевно, яким він має бути. Так і сталося. Коли хтось із гостей зауважив, що справжній Бонéт на розрізі має „пустити сльозу”, я, чесно кажучи, злякалася, бо раніше ніколи не чула такого. Та у потрібний момент наш десерт „заплакав” і я змогла сповна насолодитися короткою хвилиною слави.

Отже, що таке Бонет? Це різновид пудингу, старовинний рецепт регіону П’ємонт. Він був відомий вже у 13-му сторіччі, щоправда, тоді готували білий десерт. Його шоколадний послідовник з’явиться лише через кілька сторіч та одразу здобуде дуже широку популярність. Свого часу Бонет готували у дров’яних печах відразу після випікання хліба, коли піч була ще досить гарячою, щоб пудинг міг загуснути, але і не розпеченою, щоб запобігти сильному кипінню водяної бані.

Щодо назви, то довший час я була впевнена, що це видозмінене діалектом слово buono –„добрий”, бо десерт насправді дуже смачний. Та виявилось, що слово справді належить місцевому діалекту, тільки має інше значення – „капелюх”! Таку форму свого часу мала мідна форма, у якій готували Бонет. Окрім того, ця назва прижилася ще й тому, що подавали страву у самому кінці застілля, коли вже час класти на голову капелюха, або, як у нас кажуть „на коня”. Кращого завершення свята годі й придумати! І хоч пудинг сучасні господині готують нечасто і здебільшого із напівфабрикатів, що забезпечують швидкий та легкий процес, я все ж раджу вам випробувати саме цей автентичний рецепт. Різниця буде приблизно такою, як між свіжими полуницями зі збитими вершками і жувальною гумкою зі смаком полуниці та вершків.

Отже, почнемо з інгредієнтів:

  • 6 яєць
  • 150 г цукру + ще 100 г для карамелі
  • 100 г печива Амаретто
  • 50 г какао
  • 700 г молока
  • 100 г рому

В цьому десерті є лише один важкий і небезпечний крок – приготування карамелі, отож, з нього і почнемо. Беремо форму для плюмкейка (довгаста з високими краями) і висипаємо в неї 100 г цукру (1). Ставимо форму на вогонь і розігріваємо її по всій довжині, пересуваючи над конфоркою в різні боки, поки цукор не розтане (2). Якщо маєте сітчастий розсіювач вогню, можете ним скористатися для полегшення цієї операції, та додавши трохи терпіння, можна залюбки обійтися і без нього. Перемішувати цукор не потрібно, це може призвести до формування грудок, а рівномірно розігріваючи форму ми досягнемо поступової карамелізації. Тепер нахиляємо форму у різні боки, щоб карамель розподілилася по дну та стінках (3). Робити це потрібно досить швидко, оскільки карамель швидко застигає. Деякі переписи радять готувати карамель в каструльці і потім переливати її у форму. Я спробувала, виходить не дуже добре, бо багато карамелі залишається на стінках каструльки.

Якщо ви впоралися з карамеллю, то все інше – справжні дрібниці! Яйця з цукром збиваємо міксером (4), додаємо суміш розтертого в порошок печива та какао (5), в останню чергу вливаємо молоко і ром. Вийде досить рідка маса, яку виливаємо у форму з карамеллю (6). Розміщуємо форму у посуд більшої ємності наполовину заповнений гарячою водою, щоб вийшла водяна баня і відправляємо в розігріту до 180 °С духовку на 45-50 хвилин. Під час готування вода не повинна кипіти, зазвичай цього і не трапляється, але в разі потреби можна додати трохи холодної води.

Після закінчення зазначеного часу виймаємо десерт з духовки і залишаємо на 6-8 годин, щоб охолов і ущільнився. Лезом ножа проводимо по стінках форми, щоб переконатися, що пудинг добре відокремився, накриваємо форму пласкою овальною тацею і рішучим рухом перевертаємо тацю разом з формою. Поверхню десерту можна прикрасити цілим чи подрібненим печивом амаретті.


Солодощі

Класичний чамбеллоне – солодкий рятувальний круг
18.07.2018
Кантуччі – універсальний подарунок!
06.12.2019
Весняний торт „Мімоза”
06.03.2021
Кастаньоле дo карнавального тижня
16.02.2020
Гарна як пиріг, зручна як печиво: біс-кростата „Каштани“
05.12.2022