Різдвяне поліно (Bûche di Nöel)
Скільки разів вам доводилося чути чи навіть казати „дурний, як пень” чи “тупий, як поліно”? Як не дивно, та саме це поєднання “дерев’яний-дурний” найбільше вкоренилася у нашій свідомості. Але ж головне призначення поліна – дарувати тепло, підтримувати полум’я домашнього вогнища. За старих часів з поліном пов’язували прикмети (випало з дровітні – буде нежданий гість), а також ворожіння (витягнеш гладке поліно, суджений буде бідним, галузисте – значить, багач!). У багатьох європейських країнах було прийнято у Святвечір вносити до хати масивний дерев’яний обрубок і підпалювати його в каміні. Потім його продовжували палити протягом дванадцяти вечорів, а попіл збирали і зберігали, вважаючи що він має магічні властивості і допомагає у збільшенні врожаю, поголів’я худоби, оберігає від недуг і нещасть.
Але, як це часто буває, одна традиція породжує іншу. Згодом до Різдва почали готувати солодощі у формі поліна, найбільш знамениті в цьому плані французький Bûche di Nöel чи італійський Tronchetto di Natale, обидва вони перекладаються як “Різдвяне поліно” і якраз його ми і будемо готувати. За своєю суттю це бісквітний рулет з начинкою, вкритий шоколадним кремом ганаш, що моделюється у вигляді деревної кори. А за смаком це чудовий десерт, відмовитися від якого практично неможливо. І, не зважаючи на досить ефектний та оригінальний вигляд, є досить простим у приготуванні. Отже, до справи.
Інгредієнти:
для тіста
- 150 г борошна
- 150 г цукру
- 5 яєць
- 8 г (1/2 пакетика) розпушувача
- 1 пакетик ванільного цукру
- дрібка солі
для начинки
- 250 г маскарпоне
- 4-5 столових ложок крему “Нутелла”
для крему ганаш
- 150 г чорного шоколаду
- 150 мл вершків
- для оформлення
- трохи цукрової пудри або кокосової стружки
- декоративна кольорова цукрова посипка
Приготуємо бісквітне тісто для рулету. Відокремлюємо білки від жовтків. Збиваємо білки з дрібкою солі на міцну стійку піну (1) і відставляємо в сторону. Жовтки збиваємо з цукром до отримання світлої повітряної маси. Додаємо потроху суміш просіяного борошна, ванільного цукру і розпушувача, ретельно вимішуючи лопаткою (2). В останню чергу кладемо білкову піну (3), обережно перемішуючи рухами “знизу до верху”, щоб зберегти легкість тіста.
Деко розміром 30*40 см (або близько того) застеляємо пергаментом і викладаємо на нього тісто, рівномірно розрівнюємо (4). Випікаємо у розігрітій до 180 ° С духовці 9-12 хвилин. Тим часом готуємо начинку, вона теж дуже проста. Для цього викладаємо у миску маскарпоне, додаємо крем „Нутелла”. Збиваємо обидва складники (5) до отримання однорідної маси.
Готовий бісквіт виймаємо з духовки і ще гарячим згортаємо у рулет разом з пергаментом, залишаємо так до повного вистигання. Потім розгортаємо його та обережно відокремлюємо папір. На внутрішню поверхню бісквіта викладаємо крем, розподіляємо по всій поверхні і знову щільно згортаємо в рулет. Можна готовий рулет загорнути ще й в пергамент і закрутити краї, як у цукеркової обгортки, щоб краще тримав форму. Залишаємо рулет у холодильнику на кілька годин.
Готуємо крем ганаш. Для цього у невелику каструльку вливаємо вершки, розігріваємо на водяній бані і додаємо подрібнений чорний шоколад. Перемішуємо до розчинення шоколаду, відставляємо до повного охолодження. При охолодженні крем почне гуснути. Коли він набуде консистенції йогурту, можна приступати до завершального етапу нашого рецепту. Виймаємо рулет з холодильника, знімаємо обгортку, викладаємо на тацю. Навскоси відрізаємо 1-2 шматки і прикладаємо їх по боках рулету, щоб сформувати щось на кшталт розгалуженого поліна. Щоб отримати таке розлоге поліно, як на фото, я спекла відразу два рулети. Але ж ми ж пам’ятаємо: поліно галузисте – наречений багатий… так що не скупіться!
Поверхню “поліна” покриваємо кремом ганаш (6) і формуємо за допомогою вилки розводи, що імітують кору дерева. Якщо крем досяг густуватої консистенції, працювати з ним просто і потрібний результат легко досягається. Тепер ставимо “поліно” в холодильник, щоб ганаш остаточно загус. Після цього можна додати заключний штрих, припорошивши поліно “снігом” з цукрової пудри чи кокосової стружки і декоративної посипки. Для остаточної картини можете поставити поруч ялинкову гілочку або прикраси у вигляді лісових квітів, шишок, грибів, тощо і … світлого вам Різдва з багатим столом, веселими колядками, гарячим каміном і засніженим “Різдвяним поліном”, куди ж без нього?!!