Фріттата з агретті – звичайна яєчня з незвичайною зелениною
Здавалося б, посмажити яєчню – що може бути простіше? Справді, нічого складного, хоча деякі вміння все таки необхідні. Бо часто прості страви не вдаються якраз тому, що ми їх недооцінюємо, вважаючи занадто простими. Знаю по собі, бо дуже люблю експериментувати на кухні і часто спокушаюся на складні кулінарні авантюри. І здебільшого все добре вдається, на радість рідним і друзям. Та коли траплялося робити дітям нашвидкуруч окату яєчню, то доводилося чути у якості похвали „смачно! МАЙЖЕ як у бабусі!” Майже… розумієте?! Поки я готувала допис про „10 найпоширеніших способів готування яєць”, значно просунулася вперед у тонкощах яєчної кулінарії, тому є надія наблизитися до бабусиного рівня. Тим більше, що тим часом я вже й сама стала бабусею;)
І зараз хочу ще раз повернутися до теми фріттати. Це звичайна селянська яєчна страва, у ній немає нічого екзотичного… якщо не додавати якісь незвичні складники. Та саме це я і пропоную зробити. Одного разу я спробувала зробити фріттату з солянкою і мені то так сподобалося, що відтоді намагаюся щовесни приготувати її хоча б кілька разів. Але… здається, я вас зовсім заплутала. Всі ж знають, що солянка – то рідка перша страва і зробити з неї яєчну фріттату трохи проблематично. Та справа у тому, що таку ж назву має і їстівна рослина, яка і у Італії не надто поширена, а на наших теренах взагалі небагато людей про неї знають. До того ж рослина ця сезонна і знайти її можна лише навесні. Латиною вона зветься Salsola soda, в Україні носить назву курай, або солянка, у Італії відома як аґретті (agretti), монаша борода (barba del frate), морський фенхель, гірчиця монахів (senape dei monaci) чи roscani. Солонуватий присмак аґретті дуже добре поєднується зі смаком яєць, а якщо ще додати трішки моццарелли чи шинки, взагалі отримаємо ситну та поживну страву.
Отже, для 4 порцій фріттати нам знадобиться:
- 6 яєць
- 300 г почищених аґретті
- 150 г моццарелли чи сиру primo sale
- 100 г вареної чи в’яленої шинки (за бажанням)
- 1-2 ложки тертого пармезану
- оливкова олія
- сіль, перець
Для початку треба почистити солянку. Зробити це нескладно, по суті треба просто видалити корінці. Тому або відламайте їх рослинка за рослинною, або відріжте ножем корінчики всього пучка, а потім ретельно переберіть, щоб відкинути можливі пошкоджені частинки. Потім аґретті слід добре промити під проточною водою, відварити 3-4 хвилини, а потім відцідити та крупно нарізати. У глибокій мисці збовтайте яйця, додайте пармезан та нарізаний кубиками сир, посоліть та поперчіть до смаку, ретельно перемішайте (1).
Розігрійте пательню з оливковою олією, викладіть подрібнену шинку та трішки підсмажте. Потім додайте аґретті, рівномірно розподіліть їх по всій площині пательні та майже зразу ж залийте яєчно-сирною сумішшю (2), бо цей овоч погано погано зносить смаження і краще готується у сусідстві з іншими вологими складниками, як от яйця чи моццарелла. Зменшіть вогонь, накрийте пательню кришкою та почекайте кілька хвилин, щоб низ підрум’янився, а поверхня злегка схопилася. Потім рішучим рухом переверніть пательню разом зі щільно притиснутою кришкою, щоб фріттата випала на кришку, а потім дайте їй зісковзнути назад у пательню, щоб підрум’янити ще й з іншого боку (3).
Залишилось тільки викласти фріттату на таріль, нарізати на порційні шматки та подати до столу. Через соковитість аґретті та присутність моццарелли (чи primo sale) фріттата може вийти більш вологою. На мій погляд так навіть смачніше, та якщо у вас інші смаки, можете замінити сир на більш твердий, як от голландський чи емменталь. Фантазуйте та насолоджуйтеся цією чудовою весняною стравою!