„Хитрий“ польпеттоне зі шпинатом та фріттатою

Я не прихильник простих рішень. Швидше навпаки, люблю сама собі кидати виклик. Якщо складаю пазл, то вибираю щонайбільший та найскладніший, коли вишиваю хрестиком, надаю перевагу картинам. Та й на кухні, як тільки чую про якийсь незвичайний чи складний рецепт, аж руки сверблять, щоб якнайшвидше спробувати приготувати. Але неодмінна умови для будь-якого захоплення – мати достатньо вільного часу. Бо готувати нашвидкуруч трудомісткі страви то не найкраще задоволення.

Саме ця причина спонукала мене зібрати невеличку добірку гарних і цікавих, але трішки „хитрих“ рецептів. До великих свят, що зазвичай пов‘язані з багатьма супутніми клопотами (прибирання, подарунки, закупи, тощо), вона завжди стає у пригоді. Бо святкове меню має містити хоча б одну, або й кілька „великих страв“, великих як за кількістю, так і за якістю. Величних, якщо можна так сказати. Та разом з тим не хочеться стояти біля плити у розпал свята, закінчуючи якийсь хитромудрий кулінарний шедевр.

Поміж моїх „хитрих“ страв почесне місце займає рулет з начинкою. Рецепти рулету із м’ясного фаршу є досить поширеними з різними варіаціями у кухнях багатьох країн світу. У Італії його називають Польпеттоне, тобто „котлетина“, якщо буквально перекласти назву. А щоб додати страві значення та святковості, я додаю начинку зі шпинату та яєчного млинця, тобто фріттати. Такий рулет дуже гарний на розрізі: жовтизна яєць та яскрава зелень шпинату створюють цікаве кольорове поєднання.

Цей м‘ясний рулет – справжня знахідка для святкового меню. Його не потрібно подавати до столу щойно приготованим, краще почекати хоча б півгодини, або навіть більше, смак та консистенція страви від того тільки виграють. А за цей час гості встигнуть скуштувати холодні страви. Та за необхідності Польпеттоне можна розігріти у мікрохвильовці чи просто скибками на пательні, поливши соусом… а можна й зовсім не гріти, він чудово смакує і холодним. Наступного дня після святкового застілля залишки такого рулету можна подати як холодну страву, хоча я маю великі сумніви, що він у вас залишиться.

Отже, на 6-8 порцій знадобиться:

а)для овочевої начинки:

  • 300-400 г шпинату чи зеленого листя мангольда
  • 50 г тертого пармезану чи грана падано

б)для фріттати:

  • 3 яйця
  • 1-2 ложки пармезану (грана падано)
  • 1 ложка борошна
  • зелень петрушки, сіль, мускатний горіх
  • оливкова олія

в)для котлетної маси:

  • 600-700 г яловичого фаршу
  • 200-300 г фаршу зі свинини (чи свинячих сирих ковбасок)
  • 2 яйця
  • 3-4 ложки пармезану чи грана падано
  • 3-4 ложки панірувальних сухарів
  • 1 цибулина
  • зелень петрушки та чебрецю (тим‘яну)
  • оливкова олія, сіль, перець

г)додатково:

  • пів склянки білого сухого вина
  • 50 г вершкового масла
  • сік половинки лимона

Шпинат (чи мангольд) промийте та відваріть у підсоленій воді, відкиньте на друшляк, а коли трохи вистигне ще й добре відіжміть надлишок рідини. Подрібніть зелень ножем та перемішайте із пармезаном (1). У іншій посудині збовтайте яйця з тертим сиром та борошном, додайте подрібнену петрушку, посоліть та поперчіть до смаку. Розігрійте пательню змащену оливковою олією, вилийте на неї яєчну суміш (2) і підрум‘яньте млинець з обох боків (3).

 

 

У велику миску викладіть обидва види фаршу (якщо використовуєте ковбаски, зніміть з них оболонку та розімніть вміст вилкою). Додайте яйця, пармезан, сухарі, подрібнену зелень, пасеровану подрібнену цибулю, посоліть та поперчіть до смаку (4) та гарно перемішайте. Якщо маса виходить занадто сухою, можна додати трішки холодної води чи молока. Розстеліть на столі лист пергаменту, трішки змастіть його олією і викладіть готову котлетку масу, розпластайте її рівномірним шаром товщиною 3-4 см. Це можна зробити змоченими у воді долонями або качалкою для тіста, попередньо накривши фарш харчовою плівкою чи пергаментом. На м‘ясний шар викладіть млинець-фріттату (5), а на нього приготований шпинат (6).

 

 

 

Піднімаючи пергамент за край, сформуйте масу у рулет, добре ущільніть та загорніть у пергамент у вигляді цукерки (7). Кінці пергаменту можна зав‘язати ниткою чи підгорнути під низ рулета. Розігрійте духовку до 200°С, викладіть рулет у довгасту форму для випікання, влийте на дно біле сухе вино і випікайте біля години. Через 20-30 хвилин від початку випікання зменшіть температуру до 170-180°С, а перед закінченням готування – відкрийте папір, щоб поверхня рулета підрум‘янилася (8). Різати рулет краще не відразу, а після того як він трішки вистигне (9).

 

 

За бажання можна приготувати соус і полити шматочки рулету перед подаванням до столу. Для цього рідину, що утворилася при випіканні, злийте у пательню, трішки уваріть, додайте вершкове масло, легенько збийте виделкою, додайте до смаку лимонного соку, за потреби посоліть та поперчіть.

Смачних вам свят і хай все вдається!


Другі страви

Котекіно (дзампоне) з сочевицею – на щедрий Новий рік!
30.12.2018
Смажені анчоуси в кукурудзяній паніровці
18.06.2020
Національні особливості італійських котлет
25.11.2018
Сальтімбокка по-римськи
28.04.2018
Фарширована капуста – правильний голубець!
01.01.2020