Пиріг з рікоттою та амаретті

Кажуть, те, що у дитинстві дарувало нам відчуття щастя, не забувається ніколи. З цим важко не погодитися: хто з нас не зберігає улюблену плюшеву іграшку, книжку з казками чи скриньку „скарбів”. А минулого літа мені взагалі довелося пережити повне занурення у минуле, бо нарешті прийшла пора звільнити від старих речей горище батьківської хати. Перебираючи старі листи, відкритки і фотографії я раптом зрозуміла, що з плином часу навіть не дуже приємні спогади набувають солодкого присмаку ностальгії. А взявши до рук деякі речі, взагалі почуваєш себе дитиною.

Приміром, стара коробка ялинкових прикрас відразу повертає трепет очікування різдвяних подарунків. І не так вже й важливо, що ці іграшки є частиною не мого дитинства, а моїх дітей (мої були скляними і майже всі побилися); що ялинка з живої перетворилася на синтетичну (ми стали мудрішими і „екологічнішими”), що місце страшненького полістиролового Діда Мороза (якого нещадно погризли миші) вже давно зайняв привезений з Європи гарненький Вертеп. Бо вся ця зміна декорацій відбувалася поступово, а тим часом магічне відчуття свята залишилося незмінним.

Навіть на кухні до таких звичних з дитинства запахів яблук, горіхів, ванілі, кориці та карамелі потихеньку доєдналися аромати мигдалю, рому, імбиру, гвоздики та амаретті: роки, прожиті у Італії, і тут залишили свій слід. З приходом перших холодів я починаю готувати пиріг з рікоттою та амаретті. Цей рецепт є особливим для мене. Я знайшла його у першій кулінарній книзі, яку придбала по приїзду у Рим. То була „Enciclopedia della cucina italiana”, я тоді ще досить погано розуміла мову, а опанувати італійську кухню здавалося майже неможливим. Та пиріг з рікоттою та амаретті чудово вийшов з першого ж разу і з тих пір ніколи мене не підводив. А найголовніше те, що він допоміг мені повірити у себе. Тож якщо вам теж потрібна „непереможна” ідея до зимових (і не тільки!) свят, спробуйте цей пиріг – будете задоволені!

Складники:

для пісочного тіста

  • 300 г борошна
  • 150 г цукру
  • 150 г масла
  • 1 яйце
  • 8 г (1/2 пакетика) розпушувача
  • дрібка солі

для начинки

  • 250-300 г рікотти
  • 100 г цукру
  • 100 г печива амаретті
  • 80 г родзинок + трохи для оформлення
  • 2 яйця
  • 1 флакончик ромового аромату (чи 1-2 ложки рому)
  • кориця

У глибоку миску просійте борошно разом із розпушувачем, додайте цукор, сіль, нарізане шматочками холодне масло. Посічіть все ножем до утворення дрібної крошки. Вбийте яйце і швидко замісіть тісто. Обгорніть його харчовою плівкою і залишіть у холодильнику хоча б на 20-30 хвилин. Тим часом приготуйте начинку. Родзинки розмочіть у теплій воді 10-15 хвилин. Печиво розітріть на крихти. Білки відокремте від жовтків та збийте з дрібкою солі до стійких піків. У іншій мисці з’єднайте жовтки, цукор та рікотту (1), збийте все разом. Додайте віджаті від води родзинки, подрібнені амаретті, ром та корицю до смаку (2). У останню чергу обережно домішайте збиті білки (3) до отримання однорідної маси.

Залишилося зібрати наш пиріг. Від тіста відділіть приблизно четвертину, вона вам знадобиться для оформлення і поки що залишиться у холодильнику. Решту тіста розкачайте поміж двох листів пергаменту, верхній лист зніміть. На пласт тіста покладіть перевернене форму для випікання і виріжте, трохи відступивши від краю форми. Приберіть надлишок тіста і додайте його до того, що залишилося у холодильнику. Сформований пласт тіста перекладіть у форму разом із пергаментом, , сформуйте бортики та відріжте ножницями краї паперу, що виступають. Викладіть на тісто начинку, за допомогою лопатки розрівняйте поверхню. Вийміть із холодильника відкладене тісто, розкачайте і його між двох листів пергаменту (можете поділити навпіл раніше використаний лист). Зубчастим коліщатком поріжте пласт тіста на смужки і сформуйте з них решітку на поверхні пирога. У кожне віконце решітки покладіть родзинку.

Випікайте пиріг з рікоттою та амаретті у попередньо розігрітій до 180°С духовці 40-45 хвилин. Як тільки поверхня пирога набуде золотистого кольору, а начинка стане щільною, можете виймати пиріг із духовки. Проте не слід намагатися відразу перекласти пиріг на таріль, поки гарячий він дуже крихкий, краще почекати до повного охолодження. А п’янкий аромат, що заповнить ваш дім під час випікання, підкаже, що ви все зробили вірно!


Солодощі

Різдвяне поліно (Bûche di Nöel)
21.12.2019
„Англійський суп”: торт чи ложковий десерт?
31.01.2021
Хрустики „фраппе” – справжній смак Карнавалу
28.02.2019
Десерт „Тірамісу”
01.05.2018
Торт „Горіхова скибка”, або „Nut slice ”
12.07.2020